Základy kanoistiky

NA VODĚ JE KRÁSNĚ, ALE ...

Vyrazit na vodu je přece tak snadné! Dnes už k tomu nepotřebujeme vlastní loď či pádla, netřeba vláčet s sebou k řece velký lodní pytel, není nutno zařizovat dlouho dopředu poslání své kánoe po železnici na místo, odkud vyplujeme.
Vše jde vlastně samo - půjčíme si loď, půjčovna ji předá na místě, které si vybereme, přidá k ní pádla, barely, vesty, informace - a jedeme. Ono to dokonce vypadá, že před tím, než na vodu vyplujeme, vlastně ani není potřeba nic umět a znát, není potřeba se ničemu učit a zdokonalovat a nic nám nehrozí. A navíc, na vodu přece jezdí každý a když to zvládnou "oni", pro nás to nemůže být vůbec žádný problém.
Na dalších řádcích a stránkách vám dám pár informací o tom, co se může na vodě přihodit, na co je dobré si dát pozor a být připraven a také jak se přiučit něco více z umění, kterému se říká vodáctví.

Jezdíme se koupat k rybníku anebo dokonce k moři, takže o vodě už přece víme všechno. Plavat umíme, takže není co řešit! Vezmeme plavky, ručník, pantofle, krém na opalování a hlavně ten správný model slunečních brýlí, který je letos v módě. Prý se taky nosí nějaké vesta, ale ty jsou přece pro neplavce. Ale pozor! Jedeme na-vo-du, a tam se co? CHLA-S-TÁ! Takže nezapomeneme rum nebo slivovici a něco sladšího pro dámy, na pivo se stavíme cestou...
Na vodu je dobré se alespoň trochu připravit. Vezmeme si sebou nějaké to náhradní oblečení a budete ho v lodi mít kam uložit tak, aby zůstalo v suchu. Boty si vezmete takové, které na noze dobře drží. Nezapomenete na čepici proti slunci a vestu "pro neplavce" si samozřejmě půjčíte a obléknete na sebe. Dostatek pití je důležitý, ale ten alkohol je lepší nechat si až na večer do kempu.
Znalost pádlování a ovládání lodi se hodí víc, než by se mohlo na první pohled zdát. Kdo umí číst vodu a řídit loď, vypořádá se s jezy, peřejemi nebo jinými nástrahami snadno. Kdo to neumí, užije si určitě časté vystupování a uvolňování lodi z mělčin nebo vylévání po převržení.
Podřízené stránky (1): Základní záběry pro řízení lodi
Comments